Table of Contents Table of Contents
Previous Page  54 / 68 Next Page
Information
Show Menu
Previous Page 54 / 68 Next Page
Page Background

TTMD DERGİSİ

MART - NİSAN 2016

52

MAKALE

farklı metan oluşum potansiyeline sahip olup bu potansiyel

Tablo 2’de verilmiştir.

Tablo 2: CRA’ya göre metan potansiyeli [9]

Sınıf

Atık Kategorisi

L

0

(m³/ton)

1

Kısmen inert

20

2

Orta derecede bozunabilir

120

3

Kolay bozunabilir

160

Depo Gazı Oluşum Hızı

(k)

:

Depo gazı oluşum hızı, atık

kütlesinin nem içeriği, besin elementleri (

nütrient)

varlığı, pH

ve sıcaklıktan etkilenir. Bu nedenle

k

değeri yıllık ortalama

yağış değeri ile atık kompozisyonuna göre belirlenmelidir. Bu

değerlendirme ve seçim CRA’nın tanımladığı

k

değerleri seçim

matrisinden kolaylıkla yapılabilir (Tablo 3).

Tablo 3: k değerleri seçimmatrisi [9]

Yağış (mm/yıl)

CRA Atık Sınıfı

1. İnert

2. Orta

Bozunabilir

3. Kolay

Bozunabilir

<250

0.01

0.01

0.03

250 – 500

0.01

0.02

0.05

500 – 1,000

0.02

0.04

0.09

1,000 – 2,000

0.02

0.06

0.11

2,000 – 3,000

0.03

0.07

0.12

>3,000

0.03

0.08

0.13

Tablo 1’de verilen katı atık bileşimi ve CRA [9] yaklaşımında

Tablo 2’de verilen değerler kullanılarak Harmandalı Katı Atık

Depolama Sahası’na özgü potansiyel metan oluşum kapasitesi

hesaplanmıştır. Her atık sınıfı için tek tek metan potansiyeli ve

toplam metan potansiyeli hesabı detayları Tablo 4’te verilmiştir.

Buna göre, İzmir kentsel katı atığı için potansiyel metan oluşum

kapasitesi 109 m³ CH4/ton atık olarak belirlenmiştir.

Tablo 4: Saha için metan potansiyelinin

hesaplanması

Atık Türü

Bileşim (%)

CRA

Sınıfı

Metan Pot. (m³/ton)

Mutfak atığı

44.42

3

71.07

Kağıt

7.46

2

8.95

Karton

4.57

2

5.48

Plastik

7.73

1

1.55

Cam

5.18

1

1.04

Metal

1.09

1

0.22

KEEE

0.10

1

0.02

Tehlikeli atık

0.43

1

0.09

Bahçe atığı

2.91

3

4.66

Diğer yanmayan

6.45

1

1.29

Diğer yanan

10.67

2

12.80

Diğer

0.50

1

0.10

Kül ve ince

8.49

1

1.70

Toplam

108.96

Burada belirlenen potansiyel metan oluşum kapasitesi (

L

0

),

depo gazının hesaplanmasında LandGEM modeli tarafından

kullanılan bir parametredir. Ancak, matematiksel eşitliklerde de

göründüğü gibi, TNO, Tabasaran-Retenberger ve Multi-Phase

modelleri depo gazı / metan potansiyeli tahmininde atık kütlesi

içindeki organik karbon içeriği parametresini (

C

org

) kullanırlar.

Bu parametreler (

L

0

ve

C

org

) stokiyometrik dönüşümler ile bir-

birlerine çevrilebilirler. Bozunan 1 kg organik karbon 0.933 m³

metan üretir; yani

L

0

parametresi teorik olarak

L

0

= 0.933∙

C

org

olarak tanımlanabilir [7]. Model bulguları arasında daha iyi

kıyaslama yapabilmek için, TNO ve Tabasaran-Retenberger

Phase modelleri için bu eşitlikten (109/0.933 ile)

C

org

= 117 kg

OC/ton atık olarak hesaplanmıştır.

Çalışma bölgesi olan İzmir’de 1971 – 2013 dönemi için yıllık

ortalama yağış yüksekliği 688.5 mm’dir [10].

k

değerinin belirlen-

mesi için yağış yüksekliği yanında CRA atık sınıfının da bilinmesi

gerekmektedir. Tablo 5’de görülen atık bileşeni yüzdeleri ve

CRA sınıfı kullanılarak İzmir kentsel katı atığı için ağırlıklı CRA

atık sınıfı 2.2 olarak hesaplanmıştır. Bu değer, depolama saha-

sında depolanan atık kütlesinin kolay bozunur sınıfına yakın

karakteristikte olduğunu ortaya koymaktadır. 688.5 mm yıllık

ortalama yağış yüksekliği [10] ve atık sınıfı 2.2 için

k

değeri 0.10

1/yıl olarak belirlenmiştir.

Tabasaran-Retenberger modeli için, sahadaki ortalama sıcaklık

30 °C dikkate alınarak, önerilen değer aralığında depo gazı

oluşum hızı

k

= 0.025 1/yıl olarak kabul edilmiştir.

Multi-phase modeli için mevcut katı atık bileşimi göz önüne

alınarak hızlı, orta ve yavaş bozunan atık sınıfları için

ki

değerleri

sırasıyla 0.185 1/yıl, 0.10 1/yıl, 0.03 1/yıl olarak seçilmiştir. Benzer

şekilde organik karbon içerikleri (

C

o,i

) hızlı, orta ve yavaş bozu-

nan atık sınıfları için sırasıyla 172 kg OK/ton, 129 kg OK/ton ve 21

kg OK/ton olarak belirlenmiştir.

TNO ve TNO modeli esas alınarak geliştirilen Multi-Phase mode-

linde yer alan üretim faktörü ise modelde önerildiği gibi d = 0.58

olarak kullanılmıştır.

2.4. Brüt ve Net Enerji Potansiyeli

Depo gazından enerji geri kazanımında, depo gazının nemli

yapısı ve sülfür bileşikleri, metan dışı organik bileşikler

(NMOCs) ve uçucu organik asitler (VOCs) gibi istenmeyen

gazların varlığı dikkate alınmalıdır. Depo gazı içinde bulunan

istenmeyen gazlar yüksek nem ile birlikte toplama sisteminde

korozyona neden olabilir. Bu tür sorunların önlenmesi ama-

cıyla ve kullanılması planlanan depo gazı dönüşüm sistemi

tipine göre ham depo gazının farklı ön işlemlerden (granül

aktif karbon, seçici solvent, demir süngeri ile ön arıtım gibi)

geçmesi gereklidir. Uygulanan ön arıtma işlemlerine göre

depo gazı; düşük, orta ve yüksek kalite olmak üzere üç farklı

katagoride değerlendirilir [4].